Menu
Jsme na Facebooku

aktuality

Posedlost zdravými potravinami | 11. 02. 2011

Většina žen, které čtou rozhovory o stravování celebrit si uvědomuje, že za zázračnými dietami je zcela něco jiného, než zdravé tipy, jak shodit několik kilogramů. Často se jedná o drastický způsob, při kterém žena sice zhubne, ale za cenu jednostranného stravování s velmi nízkou energetickou hodnotou. Navíc čím rychleji zhubne, tím rychleji se jí shozené kilogramy vrátí a dokonce i některé navíc přibydou.

Od opakování podobných diet je vemi blízko k poruchám příjmu stravy. Ženy považují jídlo za stěžejní oblast svého života, o jídle neúměrně přehnaně přemýšlí. Kromě mentální anorexie se často posedlost "zdravým" stravováním mění v častější orthorexii (nezdravé upínání se na rádoby zdravou stravu).

Při othorexii se obvykle ženy zaměří na určitou skupinu potravin, které mohou konzumovat bez omezení a celou řadu ostatních potravin, které jsou pro ně tabu. Do první skupiny většinou patří jen zelenina a dietní úpravy ryb, druhý skupina zahrnuje ovoce, sacharidové potraviny a kombinace bílkovin a sacharidů.

Touto poruchou trpí nejčastěji třicetileté ženy, které dnes získávají celou řadu informací o škodlivosti nejrůznějších potravin. V jejich případě však nejde o posedlost hubnutím, ale posedlost jíst co možná nejzdravěji. Proto psychologové toto onemocnění přirovnávají k obsedantně kompulsivní chorobě neboli chorobné úzkosti.

Mezi nebezpečné diety z tohoto pohledu patří především Dieta podle krevních skupin či Atkinsonova dieta. Nebezpečné ale můžou být i všechny informace týkající se škodlivosti potravin. Posedlost zdravými potravinami si žena může vypěstovat i banálními informacemi typu, jak moc je pro organismus škodlivé vysoké množství soli či nadbytek sacharidů apod. Úzkostná žena pak může dostat záchvat i při snědení obyčejného rohlíku apod.

Odborníci proto radí, aby se lidé vyhýbali všem extrémům a byli si jisti, že pokud si jednou za čas dopřejí ne příliš zdravou potravinu, nijak závažně neonemocní. Naopak někdy ne příliš zdravá strava může lidskému tělu méně ublížit než neustálý stres z obav z nezdravé potraviny.

...návrat zpět

Vyhledávání
Kontakt

Mgr. Leona Meindlová
Seifertova 57, Jihlava 586 01
+420 565 551 111
+420 606 944 656
e-mail: leona@hubnuti4you.cz

Individuální jídelníček přesně na míru

edited by N.E.S.P.I.