Menu
Jsme na Facebooku

aktuality

Velký obvod pasu zvyšuje riziko nádoru střeva | 19. 09. 2010

Odborníci už dlouho tvrdí, že čím více centimetrů v pase, tím je větší riziko výskytu rakoviny tlustého střeva. A to i v případě, že jsou ostatní tělesné proporce v "normě". Odborníci také tvrdí, že po omezení kouření je udržení zdravé váhy dalším nejdůležitějším opatřením v boji proti rakovině tlustého střeva. Další základní informací je také místo, na kterém se přebytečný tuk ukládá.

Lékaři zjišťovali rozměry pasu u jednotlivých etnických skupin a došli k závěru, že "zdravý" obvod pasu u žen je zhruba do 80 centimetrů, do 94 centimetrů u mužů bělochů a černochů, do 89 centimetrů pak u asiatů. Rozdíly jsou dány jinými výškovými průměry jednotlivých skupin obyvatel.

S každými dalšími zhruba dvěma a půl centimetry navíc se riziko rakoviny zvyšuje o tři procenta. Obvodu pasu je tedy podle lékařů potřeba věnovat mnohem větší pozornost než doposud, a to i v případě, že jedinec vůbec netrpí obezitou.

Stále však není zcela jasné, proč je právě břišní tuk tak nebezpečný. Vědci spekulují o tom, že nadbytečný tuk uložený v břišní oblasti narušuje rovnováhu hormonů, jejichž nestabilita pak podporuje výskyt rakoviny tlustého střeva.

Světová asociace pro výzkum rakoviny tlustého střeva současně varuje, že riziko onemocnění rakovinou střev výrazně zvyšuje konzumace především tučných uzenin a smažených (převážně přepalovaných) pokrmů.

...návrat zpět

Vyhledávání
Kontakt

Mgr. Leona Meindlová
Seifertova 57, Jihlava 586 01
+420 565 551 111
+420 606 944 656
e-mail: leona@hubnuti4you.cz

Individuální jídelníček přesně na míru

edited by N.E.S.P.I.