Menu
Jsme na Facebooku

Sportovní výživa

 

Výživa sportovců se nijak výrazně neliší od běžných doporučení pro zdravé stravování. I tady platí, že každý člověk je originál a i jídelníček sportovce by měl být sestaven na základě individuálních potřeb. Ani zkušený trenér nemůže vidět do sportovce lépe než on sám, a tak by stravovací režim měl být věcí konzultace a ne striktně daných pravidel. Co vyhovuje jednomu sportovci, nemusí být vhodné pro druhého. Záleží jednak na druhu sportovní aktivity, na intenzitě a frekvenci tréninků.

Výživa by měla být základní součástí regenerace organismu po zátěži. Proto platí, že čím větší je objem a intenzita cvičení a čím vyšší je věk sportovce, tím větší pozornost by měla být výživě věnována. Strava by měla zajistit dokonalou náhradu vydané energie a obnovu opotřebovaných tkání. Dobře trénovaný sportovec má mnohem nižší spotřebu energie a mnohem lepší schopnost využití energie než sportovec trénovaný špatně.

Celková energetická hodnota přijímané stravy a poměrné zastoupení jednotlivých živin, záleží na mnoha faktorech - pohlaví, věku, výšce, váze, poměru aktivní tělesné hmoty a tuku, na sportu a fázi přípravy. Platí zásadní fakt - strava musí pokrýt energeticky i živinově veškerý výdej sportovce. Při deficitním energetickém příjmu nebo při nevyvážené živinové skladbě dochází k mnoha negativním projevům: od kolísání hmotnosti, přes pokles výkonnosti, až po zhoršenou regeneraci a rozvoj trvalé únavy a zdravotních problémů.
Vyhledávání
Kontakt

Mgr. Leona Meindlová
Seifertova 57, Jihlava 586 01
+420 565 551 111
+420 606 944 656
e-mail: leona@hubnuti4you.cz

Individuální jídelníček přesně na míru

edited by N.E.S.P.I.