Menu
Jsme na Facebooku

Pohyb

Příčinou nadváhy je dlouhotrvající nepoměr mezi přísunem energie a energetickým výdejem. Tělu dodáváme energii tím, že jíme a pokud sníme více, než tělo potřebuje, přemění přebytečnou energii na tuk, který se ukládá na různých místech. Proto tloustneme. Pokud vydáváme energie více, než tělo přijme v potravě, je chybějící energie brána z tukových zásob a my hubneme.

Existují tři hlavní složky energetického výdeje: bazální metabolismus, aktivní pohyb a energie vydaná na zpracování potravy. Nejvíce energie vydává tělo prostřednictvím bazálního metabolismu, což je množství energie potřebné pro základní životní pochody v organismu ve spánku, za normální teploty, za úplného tělesného i duševního klidu. U mužů se udává základní energetická spotřeba asi 7 000 kJ/24 hodin u žen asi 6 300 kJ. Energetická spotřeba je ovlivněna tělesnou strukturou, výškou, věkem a pohlavím. Bazální metabolismus je nižší u žen než u mužů, což je způsobeno tím, tuková tkáň má nižší energetickou spotřebu než tkáň svalová. Muži mají standardně vyšší podíl svalové hmoty než ženy.

Někdo má sice nespravedlivě nižší bazální metabolismus než jeho známý, který může sníst cokoli, ale na druhou stranu záleží jen na nás, kolik další energie přes den vydáme. Když se budeme hýbat, úspěch se dostaví. Ke zvýšení výdeje energie přispívá nejen pohyb sám, ale i fakt, že ještě několik hodin po cvičení je metabolismus rychlejší.

Energie vydaná na zpracování snědených potravin představuje nejmenší část energetického výdeje. Nejvíce energie tělo vydává při trávení bílkovin.

Vyhledávání
Kontakt

Mgr. Leona Meindlová
Seifertova 57, Jihlava 586 01
+420 565 551 111
+420 606 944 656
e-mail: leona@hubnuti4you.cz

Individuální jídelníček přesně na míru

edited by N.E.S.P.I.