Menu
Jsme na Facebooku

Obezita

Nadváha a obezita vzniká souhrou vnějších a genetických faktorů. Z odborného hlediska jde o zmnožení tukových rezerv. V lidském životě existují určitá období, která jsou pro rozvoj obezity významná - u žen zejména doba těhotenství a období po něm, dále období přechodu. U mladých dívek je riziková hlavně doba dospívání a pro všechny bez rozdílu jsou problémem stresové faktory a také období, kdy se snižuje pohybová aktivita - nástup do zaměstnání, založení rodiny, rodinné či pracovní problémy, ukončení sportovní činnosti, odchod do důchodu apod. Čím více těchto faktorů dohromady, tím se pak začíná se změnou životního stylu.

V některých případech dochází dokonce ke zvětšování tukových rezerv. To znamená, že se tukové buňky nejen zvětšují, ale roste i jejich počet. Tento jev je bohužel typický zejména pro obezitu u dětí a v případech, kdy je váhový přírůstek více než 40 kg. V praxi to znamená, že díky zmnožení tukových buněk, tento člověk pak obtížněji hubne a hlavně - musí si hubnutím dosaženou váhu opravdu hlídat. Při hubnutí totiž ubývá tuk v buňkách, ale počet tukových buněk se nemění. Ty pak (jednoduše řečeno) "číhají" na první příležitost, aby se zase mohly pěkně naplnit. 

Obezita je poslední dobou často nazývána jako epidemie 3. tisíciletí. Říká se, že přejídání už zabilo víc lidí než všechny války dohromady. V roce 1995 se počet obézních lidí na celém světě odhadoval na 200 milionů. V roce 2000 však toto číslo stouplo na 300 milionů obézních lidí. Obezita představuje problém nejen ve vyspělých zemích, ale roste rapidně i v mnoha rozvojových zemích.
Vyhledávání
Kontakt

Mgr. Leona Meindlová
Seifertova 57, Jihlava 586 01
+420 565 551 111
+420 606 944 656
e-mail: leona@hubnuti4you.cz

Individuální jídelníček přesně na míru

edited by N.E.S.P.I.