Menu
Jsme na Facebooku

Proč nedržet diety

Nevýhodou přísných diet je, že když nadměrně omezíte příjem potravy, váš organismus si zvykne na snížený příjem energie a sníží bazální metabolismus. Jeto výhodné, jste-li na pustém ostrově nebo vysokohorské túře, ale ne když hubnete v moderní společnosti obklopeni množstvím jídla. Vaše tělo neví, že jste se rozhodli hubnout, myslí si, že přichází období hladu a přizpůsobí tomu metabolismus. Jakmile dietu přestanete držet, začne si tělo ukládat tukové rezervy pro případ dalšího období hladu. Je to dobré pro období hladomorů, ale v dnešní době supermarketů a plných ledniček je tento přežitek zbytečný...

Při rychlém zhubnutí bez pohybové aktivity se z těla ztrácí nejen tuk, ale hlavně svalová hmota. Při tloustnutí se naopak do těla dostává především tuk. Jo-jo efektem se pak zvětšuje při stejné váze procento tuku v těle, čímž se dále snižuje bazální metabolismus.

Při dietě s nízkým obsahem energie (zejména při dietě založené na koktejlech) se tělo začne zbavovat svalové hmoty, aby mělo co nejmenší energetický výdej, protože právě svaly mu ubírají energii. Zabránit tomu lze především pravidelnou pohybovou aktivitou, což je ale při energetickém příjmu např. do 5 000 kJ hodně problematické, protože je člověk unavený a na cvičení energii moc nemá. 

Pak se stane, že člověk sice jde s váhou dolů, ale ztrácí vodu a bíkoviny, ne tuky. Na konci takové diety bude tělo potřebovat k udržení základních životních funkcí (bazální metabolismus) méně energie než na začátku. Jinak řečeno, člověku pak stačí méně jídla k tomu, aby opět začal přibírat. A nastupuje známý jo-jo efekt. 

Dodržování přísných a nevyvážených diet doprovázejí rovněž záporné emoční reakce. Jste emočně labilnější, nervóznější, podrážděnější, přepadají vás nejrůznější chmury. Vyhladovělé tělo touží po vysokoenergetických potravinách a dochází k nutkavému přejídání. Po něm většinou následují pocity viny, proto znovu začínáte s drastickými dietami...

Při přísných dietách dochází ke spalování glykogenu, který na sebe váže hodně vody. Váha proto ukáže úbytek hmotnosti díky odvodnění organismu. Vrátíte-li se k normálnímu stravování, voda se doplní, váhový přírůstek z rostoucího objemu vody vás deprimuje a roztočí další kolo diet.

Vyhledávání
Kontakt

Mgr. Leona Meindlová
Seifertova 57, Jihlava 586 01
+420 565 551 111
+420 606 944 656
e-mail: leona@hubnuti4you.cz

Individuální jídelníček přesně na míru

edited by N.E.S.P.I.