Menu
Jsme na Facebooku

Léčba obezity

1) Zhodnocení

Je důležité upřesnit stupeň obezity, zhodnotit další zdravotní problémy a rizika včetně rodinné a osobní anamnézy. Samozřejmostí je zhodnocení výživového stavu a stravovacích zvyklostí. Je vhodné zaměřit se i na pohybovou aktivitu a úroveň fyzické kondice.

2) Stanovení cíle

Nejdůležitějším okamžikem je správné odhodlání - zdravé naštvání se na sebe sama. Když něco chci, musím si dát reálný cíl a naplánovat si k němu cestu. "Chci snížit svou hmotnost rozumným způsobem, bez hladovek, chci změnit své stravovací a pohybové návyky a svou novou váhu si udržet."

3) Změny životního stylu

Důležité je snížení obsahu tuku v jídelníčku (v mase, uzeninách, moučnících, sýrech apod.), zpočátku úplně vynechat alkohol a cukr a zvýšit příjem vlákniny (denně jíst zeleninu a ovoce). Pokud začneme jíst pravidelně 4 až 6 malých porcí jídla denně a vejdeme se do 5 000 kJ, měli bychom hubnout 0,5 až 1 kg týdně.

4) Změna vztahu k jídlu

Kromě změn v jídelníčku si to musíme uspořádat i v hlavě - začít přemýšlet o tom proč a kdy jíme a nejíst při jiné činnosti (čtení novin, sledování televize, luštění sudoku apod.). Nejjednodušší je zvyknout si na určitý rytmus - jíst v pravidelných intervalech ve stejný čas a jídlo si užít. Pro většinu lidí je velkým pomocníkem jídelní deníček, kam si zapisují vše, co sní. To je totiž donutí přemýšlet nad tím, co jí a jestli jí jen z nudy nebo jestli mají opravdu hlad. Dobrým pomocníkem jsou i seznamy nákupu, bez kterých do obchodu radši vůbec nechodit, aby nás něco jen tak nelákalo, protože už jsme to dlouho doma neměli... Asi všechny lidi, i když mají pevnou vůli, občas přepadne chuť na něco dobrého a pro tyto příležitosti je dobré mít doma nějakou tajnou rezervu na místě, kam běžně dobroty neschováváme. Pro milovníky sladkého malá hořká čokoládka třeba v zadním šuplíku v mrazáku a milovníci slaných dobrot si můžou třeba do šuplíku v psacím stole (někde hodně vespod) ukrýt malý sáček oříšků nebo chipsů. Při porušení dietního režimu pak rozhodně nepanikařit, ale vrátit se zpět do starých kolejí. Z jednoho úletu se rozhodně netloustne.

5) Zvýšení fyzické aktivity

Jednu část tvoří běžný denní režim, kdy je dobré začít přemýšlet o tom, že mi pohyb prospívá a začít ho aktivně vyhledávat (chůze po schodech, sekání zahrady, omezení užívání MHD, víkendové výlety apod.). Druhou část tvoří sport. Nejlepší způsob, jak si vytvořit vztah ke sportu, je vrátit se k činnosti, kterou jsme už někdy dělali a třeba s někým z rodiny nebo z přátel se jí začít věnovat pravidelně. Nebo si můžete zkusit cokoli jiného. Ve městě je velká nabídka sportovního vyžití od fitnes center po squashové a tenisové kurty. Na vesnici můžete vytáhnout kolo, vyrazit na svižnou procházku nebo si zacvičit podle videokazety. Každopádně je ideální, když se nějaké sportovní aktivitě věnujeme alespoň třikrát týdně hodinu. A když se u toho opravdu zapotíme, tak tím líp:-)

Vyhledávání
Kontakt

Mgr. Leona Meindlová
Seifertova 57, Jihlava 586 01
+420 565 551 111
+420 606 944 656
e-mail: leona@hubnuti4you.cz

Individuální jídelníček přesně na míru

edited by N.E.S.P.I.