Menu
Jsme na Facebooku

Příčiny obezity

Nepoměr mezi příjmem a výdejem energie je způsoben těmito faktory

 

Genetické dispozice

Stále není dost jasné, jakou roli hraje genetika v rozvoji obezity. Je sice vědecky dokázáno, že pokud má dítě jednoho rodiče obézního, má 40% riziko rozvoje obezity a dokonce jsou-li oba rodiče obézní, roste riziko u dítěte až na 80 %. Nikdo ale ještě nezjistil do jaké míry je tento fakt způsobený "genem obezity" a do jaké míry je dán tím, že dítě přebírá stravovaní a jiné návyky své rodiny. Genetika hraje velký vliv v tom, jaký máme somatotyp. Tedy určuje tvar naší postavy, proporce a stavbu těla. Nemá smysl bojovat s tím, že máte útlá ramena, malá prsa a širokou pánev se zakulacenými boky, pokud stejnou postavu má vaše matka i babička.
 

Hormonální vlivy

Přes rozšířený názor, že když je někdo obézní, je to kvůli nemoci, se při vzniku obezity uplatňují jen asi v 1 % případů. Je to především snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) a zvýšená hladina hormonů kůry nadledvin (Cushingův syndrom).
 

Metabolické vlivy

Energetické nároky organismu určuje jeho tělesná hmotnost, pohlaví, stupeň fyzické aktivity. Přesto existují různé individuální, převážně geneticky kódované faktory (ale také individuální zkušenosti s dietami a výše základního metabolismu), které energetickou rovnováhu ovlivňují. To znamená, že se obezita může objevit i u osoby, která opravdu nekonzumuje více než ostatní lidé. Pravděpodobně se ale méně pohybuje a vzhledem k vrozeným dispozicím si musí dávat větší pozor na skladbu jídelníčku.
 

Léky

Některé léky mohou zvyšovat chuť k jídlu a přispívat tak k rozvoji nadváhy. Jsou to zejména některá antidepresiva, neuroleptika (psychofarmaka), tranquilizéry (léky na uklidnění), glukokortikoidy (hormonální léčba - hormony kůry nadledvin, které ovlivňují metabolismus), gestageny (hormonální léčba u žen).
 

Neurologické vlivy

Pocit hladu nebo sytosti je v hypotalamu (část mozku) zprostředkován specifickými drahami a neurotransmitery (chemické látky zprostředkovávající nervový přenos). Poruchy určitého systému (serotoninergní systém) mohou souviset se vznikem obezity, protože v organismu nedochází ke vzniku pocitu sytosti.
 

Psychogenní faktory a jídelní zvyklosti

U obézních lidí je příjem potravy zvýšený v závislosti na vnějších signálech a emoční situaci (reakce na osamělost, deprese, frustrace, napětí, dlouhá chvíle nebo stres). Tělesná hmotnost závisí značnou měrou na stravovacích zvyklostech. V rodině se člověk naučí nevhodné návyky, díky nimž pak bojuje s nadbytečnými kilogramy po zbytek života. Pro zdravý vztah k jídlu je důležité nejen to, cop jíme, ale také kdy, jak, v jakém prostředí apod. Dítě odměňované jídlem a sladkostmi si tento model ponese zafixovaný až do dospělosti.

Vyhledávání
Kontakt

Mgr. Leona Meindlová
Seifertova 57, Jihlava 586 01
+420 565 551 111
+420 606 944 656
e-mail: leona@hubnuti4you.cz

Individuální jídelníček přesně na míru

edited by N.E.S.P.I.