Menu
Jsme na Facebooku

Mentální bulimie

Mentální bulimie je charakterizovaná především opakujícími se záchvaty přejídání spojenými s přehnanou kontrolou tělesné hmotnosti. Vyskytuje se častěji než čistá mentální anorexie, ale často jsou obě choroby vzájemně propojeny. Potrava, která je během nekontrolovatelného záchvatu zkonzumována, bývá vysoce energeticky bohatá. Po periodě přejídání se u nemocných objevují pocity tělesného dyskomfortu doprovázené pocity depresí a viny. Následuje období, kdy se nemocní snaží nadměrného množství snědené potravy zbavit.

Diagnostická kritéria mentální bulimie

Množství jídla zkonzumované během záchvatu přejedení se značně liší. Obvykle se pohybuje v rozmezí 6 000 - 12 000 kJ, ale některé bulimičky dokážou sníst potraviny v hodnotě až 20 000 kJ. Nemocní hltají potraviny bez výběru, ale zpočátku se zaměřují na kaloricky vydatné potraviny, jako jsou sladkosti, zákusky, chipsy, majonézové saláty, kalorické nápoje (potraviny, které si během omezování stravy zásadně zakazují).

Klinický obraz mentální bulimie se do určité míry podobá mentální anorexii, ale nemocní mají obvykle normální nebo lehce sníženou hmotnost, ale mohou mít i nadváhu. Na rozdíl od anorektiček bývají sexuálně aktivní. Časté zvracení vede k poškození chrupu a rozvoji parodontózy. V důsledku elektrolytové dysbalance způsobené zvracením mohou vznikat křeče kosterní svaloviny, někdy končí až bezvědomím. Rovněž dochází ke změnám na EKG nebo mohou nemocní vdechnout část zvratků a zadusit se. Při úporném zvracení může dojít k tak závažné poruše elektrolytů, že může dojít k respiračnímu selhání a smrti. Časté jsou záněty jícnu, žaludeční a dvanáctníkové vředy, někdy až odumírání žaludeční sliznice.

Extrémní konzumace potravin, po které někdy nenásleduje zvracení, způsobí útlak okolních orgánů. Existují případy, kdy při pitvě byl po otevření břišní dutiny nalezen žaludek obsahují 10 litrů obsahu, což samozřejmě vedlo k absolutnímu útlaku srdce, plic a dalších důležitých orgánů s následkem smrti.

Vyhledávání
Kontakt

Mgr. Leona Meindlová
Seifertova 57, Jihlava 586 01
+420 565 551 111
+420 606 944 656
e-mail: leona@hubnuti4you.cz

Individuální jídelníček přesně na míru

edited by N.E.S.P.I.