Menu
Jsme na Facebooku

Mentální anorexie

Mentální anorexie je porucha charakterizovaná zejména úmyslným snižováním tělesné hmotnosti. Termín „anorexie" (nechutenství) ale může být do značné míry zavádějící, protože nechutenství nebo oslabení chuti k jídlu je spíš až druhotným důsledkem dlouhodobého hladovění. U většiny nemocných je omezování v jídle naopak doprovázeno zvýšeným zájmem o jídlo (myslí na něj, sbírají recepty, rádi vaří apod.). Nemocní často konzumují svá dříve oblíbená skrze rodinu a přátele, které někdy až „vykrmují". Typickým znakem je také obava z tloušťky, která má charakter až nutkavé myšlenky.

Diagnostická kritéria

Pro mentální anorexii je charakteristické, že přes ztrátu tělesné hmotnosti se cítí velmi dobře. Po zhubnutí prvních kilogramů má nemocný pocit úspěchu, podpořený chválou a obdivem okolí. Většina nemocných se denně věnuje sportování, což zaručuje tvorbu endorfinů, a tedy i dobrou náladu. Zpočátku nemocný nechce a později nemůže, nebo není schopen, přijímat potravu. Dochází k poklesu tělesné hmotnosti, který se později projevuje také úbytkem svalové tkáně. S vymizením tukové tkáně a současnou poruchou tvorby hormonů souvisí porucha termoregulace. Nemocní jsou zimomřiví a mají chladné ruce a nohy.

Typickým důsledkem dlouhodobého hladovění je pokles bazálního metabolismu (tělo si postupně zvyká na nízký příjem energie a k dalšímu hubnutí je potřeba další omezení v jídle a vyšší výdej energie). Současně dochází k poruše sexuálního života a potlačení imunity. U pokročilých stavů je narušeno hojení kožních defektů a operačních ran. Postupně dochází ke ztenčení kůže, která je porostlá drobnými chloupky, ubývají vlasy, nehty jsou lámavé a štěpí se. Na kůži se mohou vyskytnout modřiny a drobné petechie, které jsou důsledkem nedostatkem krevních destiček a vitamínu K.

U mentální anorexie se často vyskytují změny kardiovaskulárního systému, z nichž nejčastější jsou zrychlená srdeční činnost, nízký tlak, snížení srdečního výkonu, snížení tepového objemu, poruchy srdečních chlopní apod. Změny EKG jsou typické pro 80 % pacientek s anorexií.

Závažným důsledkem onemocnění je rozvoj osteoporózy. Dochází k úbytku kostní hmoty, což přináší riziko častých zlomenin a vzhledem k narušené imunitě, i velmi dlouhodobou a komplikovanou léčbu. Z psychických poruch jsou nejčastější deprese. Zhorší se schopnost radovat se z věcí, ze kterých se radovali dříve, zhoršuje se koncentrace, spánek, narůstá pesimismus, únava a myšlenky na sebevraždu. Neustále se také ujišťují, že všechno dělají dobře, což pramení z jejich pocitů nejistoty.

Vyhledávání
Kontakt

Mgr. Leona Meindlová
Seifertova 57, Jihlava 586 01
+420 565 551 111
+420 606 944 656
e-mail: leona@hubnuti4you.cz

Individuální jídelníček přesně na míru

edited by N.E.S.P.I.